sobota, 16 stycznia 2016

Sfinks

Sfinks i archeologiczny spisek

Arabowie nazywali go "ojcem strachu". Dla innych stanowił ogromne źródło inspiracji i symbol potęgi starożytnych. Monumentalny, choć nieco nadgryziony zębem czasu Sfinks do dziś stanowi wielką archeologiczną zagadkę. Istnieją bowiem uczeni twierdzący, że jest on znacznie starszy niż się oficjalnie przyznaje i może być "prezentem" pozostawionym Egipcjanom przez przedstawicieli znacznie wcześniejszej tajemniczej cywilizacji. Mało kto wie również, że Sfinks miał swojego zaginionego brata bliźniaka, a rozciągające się pod nim korytarze i komnaty mogą kryć w sobie prawdziwe archeologiczne sensacje.
Kilkakrotnie zasypywany pustynnym piaskiem Sfinks od zawsze intrygował podróżników i historyków. Przez pewien czas Arabowie uważali nawet, że wystająca z piasku głowa należała do prastarego bóstwa i była osadzona na czubku piramidy, skąd zmyły ją wody biblijnego potopu. Sfinks zadziwia między innymi dlatego, że nie do końca wiadomo, ile lat sobie liczy i kto właściwie go stworzył. Utartym egiptologicznym przekonaniom mówiącym, iż powstał on za czasów panowania faraona Chefrena (2558 - 2532 p.n.e) przeczą specjaliści twierdzący, że Sfinks jest nie tylko o wiele starszy niż się przypuszcza, ale mógł on przejść swoisty proces "retuszu", kiedy to starożytni postanowili nadać mu nową formę.
Zwolennikiem teorii mówiącej, że Sfinks jest znacznie starszy niż podają podręczniki jest geolog Robert Schoch, który doszedł do wniosku, że za erozję ścian monumentu odpowiadać mogą jedynie silne deszcze. Z racji tego, że od czasów Starego Królestwa na okolice Gizy spadało rocznie zaledwie ok. 2.5 cm deszczu, Schoch doszedł do wniosku, że Sfinks musiał powstać między IV a V tysiącleciem p.n.e. Oznaczać to może m.in. to, że posąg został pozostawiony Egipcjanom "w spadku" przez wcześniejszą, wysoce zaawansowaną cywilizację (odwoływano się tu nawet do mitycznych Atlantów).

Podobnego zdania jest inny geolog, Colin Reader, który zgadza się z Schochem co do tego, że Sfinks jest starszy, niż mówi oficjalne stanowisko nauki. Twierdzi on jednak, że nie są to tysiące, lecz setki lat przed panowaniem Chefrena. Podobnego uważa również egiptolog Wasilij Dobrew, który twierdzi, że do położenia posągu dostosowano przebieg dróg łączących go z piramidami, co sugeruje, że pojawił się on wcześniej od nich.

Największa zagadka Sfinksa wiąże się jednak z tym, co kryje w swoim wnętrzu. Jak twierdzi specjalizujący się w tematyce starożytnych tajemnic brytyjski pisarz Robert Temple, jeszcze na początku XX wieku możliwe było zejście do jednego z legendarnych korytarzy wiodących przez "korpus" posągu, który prowadził do szerzej nieznanych krypt.

Był to jednak dopiero początek spekulacji, dzięki którym narodziła się teoria spiskowa związana ze Sfinksem. Pojawili się bowiem ludzie twierdzący, że ukryte w jego "ciele" szyby były częścią rozbudowanego, podziemnego systemu pomieszczeń wykonanych ludzką ręką. Na ślad jednej z takich struktur, którą nazwano "szybem Ozyrysa" natrafiono już po II wojnie światowej.

W 1980 r. przedstawiciele egipskiego ministerstwa, których zadaniem było zmierzenie poziomu wody pod Sfinksem rozpoczęli w jego pobliżu serię odwiertów. Celem było sprawdzenie, w jakim stopniu wody podziemne zagrażają monumentowi. W odległości kilkunastu metrów od niego natrafili na twardą powłokę, która, jak się okazało, wykonana była z czerwonego granitu. Ponieważ nie występuje on na płaskowyżu w Gizie i zwykle dostarczano go z Asuanu, stało się jasne, że natrafiono na ślady podziemnej struktury wykonanej ręką człowieka.

Dla wielu było to dostateczne potwierdzenie tego, że na płaskowyżu w Gizie znajduje się seria podziemnych pomieszczeń o nieznanym pochodzeniu i przeznaczeniu, które mogą kryć w sobie wielkie tajemnice mogące zmienić nasz sposób patrzenia na historię. Natychmiast zrodziło to skojarzenia z mityczną "Komnatą zapisków", która według amerykańskiego jasnowidza Edgara Caycea zawierać miała całą wiedzę starożytnych pozostawioną dla potomnych. Jego zdaniem wejście do komnaty miało znajdować się właśnie w Sfinksie.

Na jednej z konferencji prasowych zorganizowanych w 1996 r., najbardziej medialny archeolog świata i sekretarz egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, dr Zawi Hawass potwierdził istnienie skomplikowanego systemu tuneli pod Gizą. Hawass - uważany za główny czarny charakter spiskowej teorii dotyczącej ukrywania prawdy nt. znalezisk w starożytnym Egipcie, z jakiegoś powodu zmienił wkrótce zdanie mówiąc, że podziemny kompleks to zwyczajna bzdura.

Przy okazji przeprowadzanych niedawno prac melioracyjnych pod Sfinksem Hawass zajął się także poszukiwaniem ukrytego systemu tuneli. Jak stwierdził w opublikowanym raporcie, nie znalazł oficjalnie żadnych dowodów na jego istnienie, co miało przekreślać teorie lansowane przez zwolenników alternatywnej wersji historii Egiptu. Krytycy twierdzili jednak, że w rzeczywistości prace te miały na celu potwierdzenie istnienia podziemnych struktur, choć z nieokreślonych bliżej powodów prawda o nich nie może zostać ujawniona opinii publicznej.

Wskutek polityki niedopowiedzeń mnożą się pytania, na które nikt nie jest w stanie odpowiedzieć. Czy w podziemiach Sfinksa rzeczywiście znajduje się coś, o czym nie wiedzieli nawet egiptolodzy? Kolejną cegiełkę do tajemnic Gizy dołożył w 2006 r. dr Abbas Mohammed Abbas, który zbadał jej obszar za pomocą georadaru. Jak twierdzi, odkrył szereg podziemnych pomieszczeń, w których znajdować mogą się m.in. nieznane dotąd grobowce. Niestety - znaczna część podziemnego kompleksu jest dziś podtopiona.

Tajemnice najsłynniejszego beznosego posągu świata nie kończą się na sprawie ukrytych komnat. Fakt, ze głowa Sfinksa jest nieco nieproporcjonalna do reszty jego ciała od dawna intrygował uczonych, którzy doszli do wniosku, że monument przeszedł "niewielką" zmianę image’u wraz z nadaniem mu ludzkiego oblicza. Architekt Jonathan Foyle twierdzi, że Sfinks w przeszłości był posągiem lwa. Z kolei w opinii wspominanego już Roberta Temple’a, monument przedstawiał pierwotnie boga Anubisa (o głowie szakala).

Co ciekawe, według niektórych archeologów, niedaleko Sfinksa znajdował się bliźniaczy monument, który przetrwał okres starożytny, jednak w późnym średniowieczu elementy mocno uszkodzonego przez wody Nilu posągu miały stanowić źródło budulca dla miejscowych. Relacje arabskich podróżników i historyków odnoszą się do niego m.in. jako do "małego Sfinksa". Pojawia się także wzmianka o jego "kobiecej twarzy". Wiadomo o nim niewiele więcej, choć według poszukujących go egiptologów znajdował się w miejscu, gdzie dziś rozciąga się willowa dzielnica Kairu.

Na temat pochodzenia i przeznaczenia Sfinksa pojawił się cały szereg teorii, podobnie zresztą jak w przypadku innych tajemnic Egiptu, o których nie mówi się otwarcie. Należy do nich m.in. sprawa tajemnych kamiennych drzwi w Wielkiej Piramidzie, na które natrafił spuszczony do jednego z szybów robot konstrukcji niemieckiego inżyniera. Obok teorii o skarbnicy wiedzy, czy prastarej technologii ukrytej pod Gizą, pojawiają się także inne, znacznie bardziej prozaiczne scenariusze. Niejasności będą mnożyć się jednak dopóty, dopóki Zali Hawass będzie kontynuował swą dotychczasową politykę informacyjną.

Zrodlo: http://strefatajemnic.onet.pl/teorie-spiskowe/sfinks-i-archeologiczny-spisek/1c9je

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz